Vid sidan av studierna vid Handelshögskolan i Stockholm har Isabelle Persson startat företaget Zaize tillsammans med två andra studenter, Melody Fu och Tua Holmström.
De tre är modeintresserade och störde sig på att man ofta får handla fler storlekar av samma vara för att det blir rätt. Som en lösning på problemet har de skapat ett virtuellt provrum.
Söker kapital
I maj ska Isabelle och hennes kollegor representera Sverige i World Expo 2025 med det virtuella provrummet. Det är en techkonvention där uppfinnare och entreprenörer inom teknikbranschen visar sina skapelser och idéer.
– Vi söker kapital och kommer pitcha vår idé vid några tillfällen under konventionen, säger Isabelle Persson.
Enligt Isabelle Persson finns lösningar på marknaden där användarna får upp modeller som liknar dem själva. Zaizes affärsidé bygger istället på ett AI-baserat virtuellt provrum som kan integreras i klädbolagens e-butiker. Där kunderna själva kan byta ut modellbilder mot AI-genererade bilder där kunden själv bär kläderna.
Mansdominerad bransch
Techbranschen är i det stora hela en mansdominerad bransch, men det är inget som skrämmer Isabelle och hennes två kvinnliga medgrundare.
– Det är viktigt att kvinnor får synas i den här branschen och att vi därmed kan få in fler perspektiv, säger Persson.
Se mer om hur applikationen fungerar i klippet ovan.