Skolskjutning i Örebro
Polisen: Ett tiotal personer har dödats
Polisen bekräftar att ett tiotal personer har dödats i skjutningen.
Döda ska ha påträffats inne i skollokalerna. Polisen kunde inte kommentera om det även hittats döda utomhus.
Polisen håller på att identifiera de döda och ger inga detaljer om offren, meddelar Roberto Eid Forest, polisområdeschef i Örebro.
Exakt antal döda eller skadade kan inte polisen uppge i nuläget.
- Varför vi inte kan precisera mer i nuläget handlar om att skadeutfallet är så pass stort, enligt Roberto Eid Forest.
Polisen: På onsdag är anhöriga välkomna till Club 700
På sin hemsida skriver polisen att anhöriga på onsdag kan få information av polisen.
"Klockan 10.00 onsdagen den 5 februari är den som är anhörig välkommen till Club 700, Drottninggatan 42, för att få information från polisen med anledning av dagens händelse." skriver man.
En person fortfarande livshotande skadad
Vid 21-tiden säger hälso- och sjukvårdsdirektör i Region Örebro, Jonas Claesson, som tidigare, att det är sex personer som förts till Universitetssjukhuset i Örebro.
– Fem av dem hade skottskador, av dem fem med skottskador så var en lindrigt skadad och fyra var än grad allvarligt skadade. De fyra har då genomgått operationer under dagen och för en av dem är tillståndet fortfarande livshotande, säger han i Aktuellt.
Regionen gick tidigt upp i stabsläge på tisdagen och Jonas Claesson säger att det skapade en kapacitet som var redo att ta hand om fler skottskadade än vad som behövdes.
Skolorna i Örebro öppna på onsdag - erbjuder stöd
Grundskolorna i Örebro kommun kommer att hålla öppet som vanligt i morgon, skriver kommunen i ett mejl till vårdnadshavare.
På plats kommer det att erbjudas stöd. Vårdnadshavare hittar information om krisstöd på orebro.se, skriver kommunen.
Även gymnasieskolorna kommer att hållas öppna och vara beredda på att stötta ungdomar.
Skolorna kommer att flagga på halv stång.
Skolan där dådet skedde, Campus Risbergska skolan, bedriver vuxenutbildning.
Stort antal anhöriga kvar på sjukhuset
Ett stort antal anhöriga har under dagen fått vara kvar på Örebro sjukhus, enligt regionen.
Det handlar om anhöriga som inte fått kontakt med personer som går på skolan. De har därför sökt sig till sjukhuset i hopp om svar.
På sjukhuset får de krishjälp av både sjukvårdspersonal och präster, enligt regionens kommunikatör Åsa Svennebäck.
Mats Knutson: Märks att regeringen är tagen
SVT:s inrikespolitiska kommentator, Mats Knutson, kommenterar regeringens presskonferens.
- Det här inträffar i en situation där vi haft flera år bakom oss av skjutningar och den senaste månaden har varit oerhört drabbad av sprängningar. Förra veckan mordet på Salwan Momika och nu en masskjutning av det här slaget. Det är oerhört omskakande och det märks att från regeringen är man tagen av det som har skett, säger Knutson.
Han fortsätter:
- I kväll befinner sig Sverige i ett krisläge och i ett sånt läge är regeringens uppgift att samla nationen.
Knutson tror att dådet kommer få ett politiskt efterspel gällande hur man bygger säkerhet framöver.
Strömmer (M): "Tids nog kommer bilden att klarna"
Justitieminister Gunnar Strömmer (M) pratar på en presskonferens om dådet.
- Det är en händelse som skakar om vårt samhälle i grunden. Något som man med fasa kunnat läsa om i andra länder, men som man tänkt att sådant inte händer i Sverige.
Strömmer slår fast att detta är "den värsta masskjutning som hänt i vårt land".
Ministern har fått löpande uppdateringar av polisen.
- Polisen och sjukvården arbetar nu med att identifiera omkomna och underrätta anhöriga.
- Vi vill alla förstå varför. Vi kommer att få vänta på de svaren. Tids nog kommer bilden att klarna, säger Strömmer.
Polisen i Örebro får stöd från polis i resten av landet och Säpo.
Ett tiotal personer har dött i samband med en skolskjutning på Campus Risbergska skolan i Örebro, där Örebros kommunala vuxenutbildning bedrivs. Det är oklart hur många som har skadats.
En omfattande polisinsats pågår området runt Västhaga i Örebro.
Enligt polisen är den misstänkte gärningspersonen är en av de avlidna. Personen är inte känd för polisen sedan tidigare.
Däremot utesluter man inte att fler kan vara inblandade och att lägesbilden kan komma att förändras.
– I nuläget är vi trygga med att inga fler attentat kommer att ske. De skolor som var inrymda har utrymts, säger Roberto Eid Forest, polisområdeschef i Örebro.
Ulf Kristersson: ”Mycket smärtsam dag”
En informationsplats har upprättats där anhöriga och andra som har frågor ska kunna samlas. Allmänheten uppmanades att hålla sig borta från området Västhaga under stora delar av tisdagen.
Delar av Hagagatan mot skolan stängdes av.
”Det är med sorg jag har fått information om det fruktansvärda våldsdådet i Örebro. Mina tankar är hos de som har drabbats och deras anhöriga”, skriver statsminister Ulf Kristersson i en skriftlig kommentar till SVT.
”Det är en mycket smärtsam dag för hela Sverige. Mina tankar är också hos alla dem vars vanliga skoldag utbyttes mot skräck. Att vara inrymd i ett klassrum med oro för sitt eget liv är en mardröm som ingen ska behöva uppleva”, fortsätter han.
Regionen i stabsläge
Region Örebro län har gått upp i stabsläge och tagit emot skadade personer.
– Patienter som väntat på akuten och som inte har livshotande skador hänvisas nu till närliggande vårdcentraler, säger Åsa Svennebäck, kommunikatör på regionen.
Enligt uppgifter till SVT är den misstänkte en man i 35-årsåldern. Enligt SVT Örebros reporter var polisen vid 16-tiden på plats vid mannens bostad i Örebro, där man håller på att utöka avspärrningarna.
På tisdagskvällen meddelade Örebros kommun att den kommunala vuxenutbildningen kommer ha stängt resten av veckan.
Tipsa och skicka bilder
Vet du mer? Hör av dig till oss på 019-35 35 35
Har du bilder? Skicka in till SVT på orebro@svt.se
Texten uppdateras.
Statsminister Ulf Kristerssons kommentar till SVT
Statsminister Ulf Kristersson skriver följande om händelsen i en skriftlig kommentar till SVT:
”Det är med sorg jag har fått information om det fruktansvärda våldsdådet i Örebro. Mina tankar är hos de som har drabbats och deras anhöriga.
Det är en mycket smärtsam dag för hela Sverige. Mina tankar är också hos alla dem vars vanliga skoldag utbyttes mot skräck. Att vara inrymd i ett klassrum med oro för sitt eget liv är en mardröm som ingen ska behöva uppleva.
Regeringen står i nära kontakt med Polismyndigheten och följer noga händelseutvecklingen. Insatsen pågår fortfarande och det är viktigt att allmänheten följer information från polisen. Min uppmaning är också att nu ge polisen den arbetsro de behöver för att utreda vad som hänt och hur dessa fasansfulla brott kunde ske.”