Så här kan en vattenlekplats se ut. Bild från Sveaparken i Katrineholm. Foto: SVT

Vattenlek ersätter plaskdammen i Stadsparken i Örebro

Uppdaterad
Publicerad

Plaskdammen i Stadsparken i Örebro kommer inte att återuppstå. Däremot ska det ges möjlighet till vattenlek på annat sätt. Nästa vecka väntas Teknik- och servicenämnden fatta beslut om att bygga en så kallad ”spray park” där den gamla plaskdammen stått.

– Det har varit svårt att få till en effektiv och säker drift av Örebros plaskdammar och det har ibland varit långa driftstopp. Det är roligt att vi nu får till vattenlek som slipper vara stängd under lång tid, säger Torbjörn Axelsson (C) ledamot Teknik- och servicenämnden i ett pressmeddelande.

Enklare drift

De senaste åren har plaskdammen i Stadsparken varit stängd på grund av läckage och problem med vattenkvaliteten i poolen. När nu lekmiljön byggs om så får sig också vattenområdet ett lyft.

-Vi får en lättare drift och en fördel med denna typ av vattenlek är att den har en bredare målgrupp än plaskdammarna, säger Johan Kumlin (M) ordförande Teknik- och servicenämnden.

Beslut nästa vecka

Men den som hade hoppats på att få njuta av vattenstänk redan i sommar får tänka om.

– Det blir inte färdigt till sommaren, tyvärr. Vi fattar beslut nu men det finns ännu ingen tidsplan för när det kommer vara färdigt, säger Ellen Leijen (S), vice ordförande, till SVT Nyheter Örebro.

I klippet nedan berättar projekledaren Gustav Älgå om ombyggnationen av lekplatsen i Stadsparken.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.