Foto: TT

Så många anställda måste gå i Linköping

Uppdaterad
Publicerad

Ericsson fortsätter med sina neddragningsplaner och ska nu erbjuda sina anställda frivillig avgång. Totalt 1 910 tjänstemän omfattas av dagens beslut.

– I dag har vi informerat de anställda om möjligheten att söka för att kunna lämna företaget frivilligt, säger Karin Ronander på Ericssons pressavdelning.

Erbjudandet om att lämna företaget genom ett så kallat frivillighetsprogram gavs till anställda i Göteborg, Karlskrona, Linköping och Stockholm. I Linköping kommer 150 personer att behöva lämna företaget.

– Alla anställda i Linköping kommer få möjligheten att söka till det här programmet, säger Karin Ronander.

Ansöka till programmet

De som antas till programmet kommer att sluta frivilligt med lön under uppsägningstiden, som kommer att vara både förlängd och arbetsbefriad, och få ett avgångsvederlag. Dessutom kommer stöd att erbjudas till de som inte hittar något jobb i första taget.

– Vi vill hitta olika sätt att hantera det här på och då är frivilligdelen en viktig del av det. vi vill underlätta för de anställda att hitta nya jobb och genom programmet tror vi att vi har en bra chans att göra det, säger Karin Ronander.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.