Skådespelarna i Die Leander slipar på detaljerna inför helgens urpremiär på Stora teatern i Linköping. Den är dagar bort och föreställningen kommer gå mellan 15 februari och 9 mars.
Mellan 3 maj och 1 juni spelas den på Stora teatern i Norrköping.
Hennes liv blir musikteater
Regissören Nils Poletti har fritt bearbetat perioden mellan 1936 och 1943 i Zarah Leanders liv till en uppsättning.
– Hon var en storslagen, ovanlig artist som man bara fastnar för, säger Nils Poletti.
Men hennes liv är relativt dåligt dokumenterad under de här åren.
– Det är luckor som konsterna kan fylla i.
I videon ovan kan du se glimtar från repetitionerna och Nils Polettis tankar inför premiären.
Åren i Tyskland
Zarah Leander slog igenom som revyartist med hjälp av revykungen Karl Gerhard i början 1930-talet.
Erbjudandet från den tyska filmindustrin kom senare. Där tar den här teatermusikalen sin början – som skildrar hennes uppgång och fall.
Efter åren i Nazityskland återvände Zarah Leander till Sverige och bosatte sig på Vikbolandet utanför Norrköping.
Blev utfryst
Men hennes kopplingar till den totalitära regimen och ökände propagandaministern Joseph Goebbels fick henne utfryst i branschen.
Julia Küster, uppväxt i Tyskland, tar sig an rollen som divan från Sverige.
– Det svåra har varit att reda ut vem den här personen är – när hon inte är sin stora roll. Vem hon är under alla lager, säger Julia Küster.
I videon nedan berättar Julia Küster mer om hur det varit att gestalta en av Nazitysklands största filmstjärnor.
Die Leander
Av: Bengt Braskered
Fritt bearbetad av: Nils Poletti
Regi: Nils Poletti
Scenografi & ljusdesign: Markus Granqvist
Kostymdesign: Camilla Thulin
Koreograf: Camilo Ge Bresky
Kapellmästare: Kristin Stenerhag
Mask- och perukdesign: Anna Stålfelt
Skådespelare
Julia Küster, Marika Strand, Sven Angleflod, Maria Zakrisson Mortensson, Olle Jernberg, Emil Ljungestig
Musiker
Niklas Hakegård, Pelle Anelid, Hans Åkesson, Lars Hedlund, Henrik Westerberg, Olle Bohm, Mats Bergström