Efter en lugn period har de vilda fåglarnas flyttning nu dragit igång på allvar, vilket ökar risken för fågelinfluensa. I veckan konstaterades fågelinfluensa på en anläggning med hägnade fasaner i Skåne och på en död svan i Stockholm.
För att minimera smittan har nu Jordbruksverket tagit beslut om högriskområde i södra Sverige. I Östergötland berörs Mjölby, Vadstena, Ödeshög, Linköping, Motala, Norrköping.
– De särskilda reglerna som nu har införts i högriskområdena är till för att minska risken för att tamfåglar ska smittas och dö, säger länsveterinären Pernilla Stridh i ett uttalande.
Sommaren 2022 drabbades Gotland av ett stort utbrott av fågelinfluensa bland vilda fåglar. Hör experten om utbrottet i klippet nedan.
Detta gäller för högriskområde
Högriskområde innebär att alla fjäderfän ska hållas inomhus. Om detta undantagsvis inte går att genomföra, eller om fåglarna utsätts för onödigt lidande, kan ankor, gäss, och strutsfåglar hållas inhägnade utomhus, men foder och dricksvatten ska ges inomhus eller under ett skydd ute.
Det är viktigt med en utökad övervakning av hälsoläget för att djurhållaren tidigt ska kunna upptäcka misstänkta fall av fågelinfluensa.
Källa: Länsstyrelsen Östergötland