KD-politiker från Linköping har koppling till kriminellt MC-gäng

Publicerad

En kristdemokrat som sitter i Linköpings kommunfullmäktige har gjort inlägg på sociala medier där han visar stöd för en mc-klubb som kopplas till organiserad brottslighet. Det visar en granskning från researchföretaget Acta Publica.

Politikern lade 2020 ut en bild på sig själv iförd en Red Devils-mössa. Rubriken på inlägget löd: ”Äntligen tisdag efter ett hårt KF möte”. Red Devils är en supporterklubb till Hells Angels som tidigare funnits i bland annat Norrköping.

Ville missionera

Mannen har kandiderat för Kristdemokraterna sedan 2006 och sitter sedan 2018 i Linköpings kommunfullmäktige.

Linköping

SVT Nyheter Öst har sökt mannen utan resultat och Kristdemokraterna i Linköping har bett mannen att inte uttala sig om det som har hänt.

Men till Expressen uppger politikern, som är troende, att han tog på sig mössan var att skapa förtroende i mc-miljöer som han vill missionera i. Och bland de han umgåtts med genom åren finns också Hells Angels undergrupp Red Devils i Norrköping.

Politikern är en av totalt 150 med koppling till den kriminella mc-miljön som Acta Publica hittat i sin granskning som gäller de senaste fem valen.

Bättre kandidat

Mannens koppling till det kriminella nätverket har varit känd inom Kristdemokraterna sedan runt årskiftet då ett ultimatum ställdes, lämna MC-klubben eller partiet.

Då valde han att lämna den mc-klubb han var medlem i, men sa inte ifrån sig sina politiska uppdrag. Något som KD inte kan tvinga honom att göra.

– Om vi fick bestämma så skulle vi gärna se till att han avsäger sig (sina uppdrag reds anm) och sedan skulle vi ersätta honom med en ny och bättre kandidat, säger Denisé Cassel, kommunalråd (KD).

Denisé Cassel (KD), kommunalråd Linköping Foto: SVT

Inte aktuellt med uteslutning

Förutom att vara ledamot i kommunfullmäktige har politikern en ledande roll i ett kommunalt bolag.

Han har under året tagits bort av Kristdemokraterna från valet till kommun och riksdag. Han står däremot kvar på listan till regionvalet eftersom tusentals valsedlar redan har tryckts och hans kopplingar kom fram efter att regionslistan redan var färdigjord.

– I nuläget är det inte aktuellt med en uteslutning från partiet säger Denisé Cassel, kommunalråd (KD).

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Linköping

Mer i ämnet