– Vi skulle skicka två containrar till en kinesisk kund i slutet av januari. Där fick vi besked att de inte kunde skickas med båt nu, säger Martin Carlshamre, som är VD.
Företaget tillverkar olika former av affärsinredningar och utställningsmaterial av kartong.
Tvingas vänta på att leverera
Eftersom coronaviruset har stängt fabriker och helt enkelt stoppat många företags verksamhet i Kina så kunde man inte ta emot varorna från Norrköping. Istället får man vänta på att läget förbättras och då får containrarna istället flygas till kunden när fabrikerna öppnar igen.
– Vi har under flera omgångar fått besked om att fabrikerna kommer att öppna. Först sade man tionde februari, men sedan har det skjutits på, berättar Martin Carlshamre.
Är du orolig?
– Jag har tidigare inte varit det, men det verkar faktiskt som att det hänger i längre än vad jag hade trott. Jag trodde nog att det här skulle ebba ut och försvinna, men vi får se vad som händer på sikt, säger Carlshamre.