”Prinsen av Peking” återvänder till sin hemstad, där han inledde musikkarriären i bandet Laakso i början av 2000-talet. Men det var med solodebuten och singeln ”Jag är en vampyr” som Markus Krunegård slog igenom stort år 2008.
Som SVT:s PSL nyligen berättat uppges Markus Krunegård precis ha färdigställt sin nya skiva som planeras att släppas i vår.
Krunegård kommer inte att ge några andra konserter innan Bråvalla, enligt arrangören FKP Scorpio.
Fler nya akter inom rock/indie presenterades på torsdagen. Bland dem är även Mandio Diao återvändare, i den mening att de spelade på Bråvallafestivalens första upplaga nu i år.
Samtidigt kommer The Hives att göra sin enda Sverigespelning under nästa år på Bråvalla. Ytterligare nytillkomna band är det amerikanska rockbandet Kings of Leon, brittiska Passenger och skottska Belle & Sebastian. De sistnämnda var bokade till Bråvalla redan till festivalpremiären i år, men ställde in.
Klara sedan tidigare är bland annat Iron Maiden, Veronica Maggio och Laleh. Bråvalla festival äger rum i Norrköping den sista helgen i juni.