– Vi har gjort tillslag med husrannsakningar mot flera platser i landet och går nu genom ett omfattande material, säger kammaråklagare Henrik Olin.
De två männen häktades i slutet av förra veckan. Ytterligare en man är anhållen.
38-åringen är från en mindre ort i Östergötland och 36-åringen från södra Stockholm.
Det var i februari i år som Svenska spel polisanmälde att personer bakom ett större antal konton misstänktes för att ha fuskat till sig miljonbelopp med hjälp av datorprogram.
– Sannolikt har de använt programvara, så kallade poker-botar, vilket innebär att maskinen spelar i stället för människan, sade Lennart Käll, vd på Svenska Spel, till TT då.
Varje år spelar omkring 90 000 personer poker på den aktuella nivån hos Svenska Spel. Företaget utreder just nu hur många som har drabbats.
Totalt sex personer är misstänkta för grovt bedrägeri, enligt tingsrätten. Bedrägerierna, som kan ha pågått under ett år, ska ha utförts bland annat från Årsta i södra Stockholm.
– Brottsmisstanken rör just nu 3,8 miljoner kronor, säger Olin.
Störst i Sverige på nätpoker
- Svenska Spel är det enda svenska företag som har regeringens tillstånd att bedriva pokerspel på nätet och är det största på den svenska marknaden.
- Den som spelar poker på nätet hos Svenska Spel måste vara minst 18 år och folkbokförd i Sverige.
- Det finns även en uppsjö andra pokersajter, registrerade utomlands, som vänder sig till svenska spelare.
- Tvåa på svenska marknaden är världens största pokersajt Pokerstars, enligt bolagets egna uppgifter.
Källa: Svenska Spel och Pokerstars