Bakom den uppskattade siffran finns troligen ett stort mörkertal.
– Det är inte ovanligt att de vi möter berättar att de har börjat prostituera sig redan när de var tolv år gamla, berättar Sanna Rasmussen, socionom på FAST, försäljning av sexuella tjänster.
Men åldern på personerna som annonserar på nätet är svårt att avgöra. Vissa kan uppge både högre och lägre ålder. Och det finns både killar, tjejer och transpersoner som säljer sex.
– Jag som har jobbat många år med det här tror inte att det är vem som helst som tar steget ut i prostitution. Jag tror att någonting har man med sig i bagaget, och den här synen man har på sig själv när man begår det här våldet mot mig själv som det faktiskt är att prostitutiera sig, säger Karin Pramberg på FAST i Malmö.
I Stockholm finns den enda grupp av poliser som jobbar heltid med att hitta unga som säljer sex på nätet.
– Ofta är det kontakter på internet och sen via mobiltelefoner och kanske chatforum, sägerJonas Trolle, kriminalkommissarie vid länskriminalen i Stockholm. Men det kan också vara en kultiveringsperiod innan där man så kallat har groomat sitt offer i syfte att nå fram till själva köpet.