Explosion på Lindeborg i Malmö. Smällde utanför villa.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Boenden på Lindeborg är oroliga efter att de hörde explosionen i villaområdet. Foto: Firas Razak Tuma/SVT

Explosion i villaområde i Malmö – 20-årig man anhållen

Uppdaterad
Publicerad

En explosion inträffade under tisdagen intill en bostad på Lindeborg i Malmö. Människor befann sig inuti villan när det smällde, men enligt polisen har ingen kommit till skada.

En 20-årig man sitter anhållen, misstänkt för explosionen.

Larmen från allmänheten började trilla in strax innan klockan 18 under tisdagen. Räddningstjänsten ryckte ut till Lindeborg i Malmö tillsammans med polis.

– Det är inga personer som har skadats, men det ska ha funnits folk inne i bostaden där det har smällt, säger Patric Fors, polisens presstalesperson.

Även det nationella bombskyddet var på plats med tekniker.

Inga personskador

Trädäcket och ytterdörren till villan skadades. Vad det är som exploderat vet polisen inte än.

– Vi har tagit fynd i beslag och de är skickade till analys. Innan den är gjord vet vi inte säkert, men vi kan säga så mycket att det handlar om något kraftfullare än en fyrverkeripjäs, säger Nils Norling, presstalesperson hos Malmöpolisen.

Polis på plats

En 20-årig man sitter anhållen, misstänkt för att ha utfört explosionen. Polisen rubricerar det hela som allmänfarlig ödeläggelse samt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor.

Polisen undersöker om det finns någon hotbild mot någon i villan eller i husen runt omkring. Under onsdagen kommer man att finnas på plats i området för att skapa trygghet och också prata med personer som kanske har sett något.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.