Malmö – Tre dömda för tenniskravaller

Uppdaterad
Publicerad

Tre tonåringar har dömts för våldsamt upplopp för stenkastning mot polisen vid Davis Cup-kravallerna i mars.

Malmö tingsrätt dömde på torsdagen en 19-åring till villkorlig dom och samhällstjänst i 40 timmar. 19-åringen har erkänt att han slagit och eventuellt sparkat mot ett bepansrat polisfordon.

Två 17-åringar dömdes till 45 timmars ungdomstjänst. De har erkänt att de kastade sten och sparkade mot ett av polisen fordon och ska tillsammans betala 134 000 kronor i skadestånd till staten.

Stöds av övervakningskamerorna

Enligt tingsrätten stöds ungdomarnas berättelser av övervakningsfilmer och fotografier vid matchen då Israel i första omgången av Davis Cup.

Det blev många protester mot matchen efter krigshändelser i Gaza i början av året. Vid en demonstration lördagen den 7 mars bröt sig en liten grupp ur demonstrationståget och det blev konfrontationer med polisen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.