Osama Krayem bär vapen framför en IS-flagga

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Osama Krayem är misstänkt för att ha deltagit i avrättningen av en jordansk pilot. I videon berättar vi om Osama Krayems bakgrund. Foto: Privat

Terrordömde Osama Krayem häktas

Uppdaterad
Publicerad

Svenske terroristen Osama Krayem häktades på fredagen vid Stockholms tingsrätt. Tidigare under dagen kom beskedet att han har överlämnats till Sverige.

Expressen var först med att berätta om beskedet att Osama Krayem överlämnats till Sverige.

Den terrordömde Osama Krayem misstänks för grov krigsförbrytelse och terroristbrott i Syrien. Han ska ha varit delaktig i det uppmärksammade mordet på en jordansk pilot som brändes ihjäl i en metallbur i slutet av 2014 eller början av 2015.

Enligt svenska åklagare befann sig Osama Krayem på platsen och deltog i avrättningen, ”tillsammans och i samförstånd” med andra. Händelsen filmades och fick stor spridning i IS propaganda.

Förnekar brott och motsätter sig häktning

Krayem har nu överlämnats till Sverige från Frankrike, enligt ett pressmeddelande från Åklagarmyndigheten. På fredagseftermiddagen häktades han vid Stockholms tingsrätt, vilket Ekot var bland de första att rapportera om.

Av tingsrättens protokoll framgår att Osama Krayem förnekar brottsmisstankarna och motsätter sig häktning.

– Jag kan bara säga att han bestred häktning på grunden att det inte förelåg sannolika skäl, säger Petra Eklund, som är Krayems försvarsadvokat.

Osama Krayem var inte själv fysiskt närvarande i tingsrätten utan deltog på länk från ett svenskt häkte.

Han växte upp på Rosengård i Malmö, och är redan dömd till 30 år respektive livstids fängelse för inblandning i terrordådet i Paris 2015 och Bryssel 2016.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.