Tvådelad bild. Till vänster: mikrofon med SVT-logga. Till höger: fiskar ligger utspridda på strand.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Tusentals döda sillar upptäcktes av strandbesökare vid Haväng på Österlen förra veckan, något som Michael Palmgren på Marint kunskapscenter misstänker kan vara dumpad fisk. Foto: SVT/Nilofar Langar, Sara Jones

Teorin: Tusentals döda skarpsillar på Österlen kan vara dumpad fisk

Uppdaterad
Publicerad

Vad som ligger bakom de tusentals döda skarpsillar som spolades upp på stranden på Österlen förra veckan är ännu oklart, men enligt Michael Palmgren på Marint kunskapscenter kan det röra sig om bortkastad fisk.

Flera lokalbor anmälde händelsen till länsstyrelsen i samband med upptäckten förra onsdagen, och Ystads Allehanda var först med att rapportera nyheten.

Enligt Johan Wagnström, enhetschef på fiskeenheten på länsstyrelsen är den troligaste förklaringen att sillarna kommer från en trål som gått sönder, men Michael Palmgren på Marint kunskapscenter köper inte den förklaringen och har en annan hypotes.

– Man har en viss kvot och när man överskrider den måste man göra sig av med överflödet. Istället för att sluta fiska i tid har man dumpat detta överbord, säger Michael Palmgren.

Michael Palmgren är kritisk till storskaligt trålfiske och menar att det är förödande för Östersjön.

– Det har stora konsekvenser för bestånden i Östersjön, säger han.

Händelsen utreds av Kustbevakningen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.