Delad bild. Vänster: innebandyboll på golv vid match eller träning.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
FBC Kalmarsund har en månad på sig att samla in 2,5 miljon, annars riskerar man att kastas ur SSL. Foto: SVT

FBC Kalmarsund riskerar att tvångsnedflyttas – miljonstöd behövs

Uppdaterad
Publicerad

Mitt under brinnande SM-slutspel brottas FBC Kalmarsund med en blödande ekonomi. Föreningen måste hitta 2,5 miljoner närmaste månaden – annars riskerar de att kastas ur den högsta ligan.

Samtidigt som FBC Kalmarsunds dam- respektive herrlag deltar i SM-slutspelet så går föreningen ut med att deras elitstatus är hotad. Detta på grund av en blödande ekonomi.

– Vi gick 2,5 miljoner back föra året. Och nu måste vi vända det till plus innan 30 april, säger Andreas Folke, ordförande för FBC Kalmarsund.

Starkt stöd

Om föreningen inte får ihop pengarna så blir de av med sin elitlicens och kastas ur SSL. Nu lutar man sig mot supportrar och näringslivet för räddning.

– Vi har sett ett otroligt stöd. Supportar som privat hjälpt till, företag som kommit in och bidragit, och det värmer, säger han.

”30 april så ska det vara plus på våra siffror”

Enligt Andreas Folke så är de en bit på vägen, men pengar saknas fortfarande. Någon framtid där siffrorna slutar med röda siffror finns dock inte menar han.

– Det finns inte en tanke att vi inte skulle klara detta. Den 30 april så ska det vara plus på våra siffror, säger han.

Han säger även att ungdomsverksamheten inte berörs av den tunga ekonomin som elitlagen har.

– Ungdomslagen har egna krav som de behöver nå, och det har de gjort. Så ungdomsverksamheten berörs inte av detta, inte det minsta.

Titta i videon ovan om FBC Kalmarsunds ekonomiska problem

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.