Gemla går mot strömmen när det gäller barnantalet, istället för att avveckla inom förskoleverksamheten investerar man i en ny förskola för 160 barn.
– Vi ser att antalet födslar minskar i landet och även i kommunen men just i vårt område ökar det. Idag finns cirka 115 platser, det är trångt i lokalerna och det är en utmaning att kunna ta emot alla barn, säger säger Eva Nordfält, rektor för Gemla förskola.
Bättre samordning
Förutom att få fler platser kommer skolan att ge bättre möjligheter att samordna och planera verksamheten, menar Eva Nordfält.
– Idag bedrivs verksamheten på två olika lokaler och det kommer att bli mycket bättre när allt finns samlat i samma hus, det här är något vi väntat länge på, säger hon.
Inhägnat skogsområde
Utöver en ny förskolebyggnad och utegård kommer barnen och personalen också ha tillgång till ett inhägnat skogsområde för uteaktiviteter i nära anslutning till förskolan.
Totalt beräknas bygget kosta 78,5 miljoner kronor inklusive markkostnader, enligt uppgifter från kommunen. Inflyttning till den nya förskolan sker till hösten 2026.