3-11 december avgörs VM i innebandy i lettiska Riga. På en presskonferens under måndagen presenterades de spelare som ska jaga Sveriges tredje raka VM-guld.
I truppen återfinns bland annat Kim Nilsson, som till vardags spelar i FBC Kalmarsund – och som 2014 röstades till världens bästa innebandyspelare.
– Det är en kraftfull trupp med mycket spetskvalitet. Det finns mycket bred kompetens. En trupp som är väldigt flexibel och allround i sin karaktär, säger förbundskapten Jan-Erik Vaara i ett pressmeddelande.
Jan- Erik Vaara och hans stab satt in i det sista följde söndagens matcher för att få klart truppen. I år kom inga spelare från Växjö Vipers med.
– Det har varit svårare än någonsin. Konkurrensen om de sista platserna är så hård. Vi måste fästa stor vikt vid att motståndarna blir bättre och bättre. Då måste vi göra ett ännu mer noggrant arbete, säger Jan-Erik Vaara.
Innebandy-VM
VM spelas i Riga, Lettland, mellan den 3 och den 11 december.
Sveriges gruppspelsmatcher:
3 december: Lettland–Sverige (18.30).
5 december: Sverige–Norge (18.30).
6 december: Sverige–Tjeckien (18.30).
7 december: Kval till kvartsfinal.
8 december: Kvartsfinaler, placeringsmatcher.
9 december: Kvartsfinaler, placeringsmatcher.
10 december: Semifinaler, placeringsmatcher.
11 december: Placeringsmatcher, bronsmatch (13.45) och final (16.40).