Tvådelad bild. Vänster: sjukhusbyggnad från ovan. Höger: SVT-mikrofon vid intervju.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör Magnus Gunnarssons (M) reaktion på beskedet att Ljungby behåller sin akutmottagning. Foto: William Frykfeldt/SVT

Kommunalrådet positivt efter beskedet om Ljungby lasarett och Växjö sjukhus

Publicerad

Beskedet om att Ljungby lasarett får behålla sin akutmottagning och att en sjukhuschef ska rekryteras togs emot väl av kommunstyrelsens ordförande, Magnus Gunnarsson (M).

Samtidigt kommer alla intensivvårdsplatser i Region Kronoberg att samlas i Växjö.

– Det mest positiva är att det blir två samverkande sjukhus med två separerade ledningar, säger Magnus Gunnarsson (M), kommunstyrelsens ordförande i Ljungby kommun, om regionledningens besked.

Varför är det viktigt?

– Att fjärrstyra en stor enhet sex mil bort det tror jag inte är lätt. Jag tror att medborgarna får det mycket bättre om det finns lokal ledning.

Sjukhuset har väckt stort engagemang

I slutet av februari slöt omkring 4000 personer upp i en stor manifestation för att bevara akuten och intensivvårdsplatserna på sjukhuset i Ljungby.

Strax därefter, i början av mars, presenterade näringslivet i Ljungby en utredning som visade att det skulle vara möjligt att behålla akuten i Ljungby.

– Jag tror att det engagemanget som funnits har gjort att vi har förflyttat frågan. Jag upplever att våra regionpolitiker har fått ett helt annat underlag att bygga sin argumentation på och att det nu är ett bättre resultat tack vare det, säger Magnus Gunnarsson (M).

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.