Sveriges Kosovare Asllani mot USAs Meghan Klingenberg under torsdagens fotbollslandskamp mellan Sverige och USA på Gamla Ullevi. Foto: Björn Larsson Rosvall/TT

Kosovare Asllani har gjort sin hundrade A-landskamp

Uppdaterad
Publicerad

Kosovare Asllani från Vimmerby blev den 20:e fotbollsspelaren som spelat 100 landskamper för det svenska damlandslaget.

Hennes hundrade landskamp ägde rum på torsdagskvällen i Göteborg på Gamla Ullevi i Sveriges landskamp mot USA.

Det är nio år sedan Kosovare debuterade i landslaget .

Till Dagens Vimmerby säger Kosovare Asllani att hon som liten drömde om att få göra en landskamp. Nu har hon fått göra 100.

– När jag lägger av kommer det här vara en av de saker jag är mest stolt över, tillsammans med medaljerna man vunnit under karriären, säger Kosovare Asllani till Dagens Vimmerby.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.