Redan när Donald Trump vann valet i USA under hösten 2024 började Fredrik Palmqvist sluta köpa in varor från USA.
– Jag tyckte inte om hur han hotade och betedde sig när han förlorade valet så beslutet att bojkotta USA grundade sig redan vid valsegern för honom, säger han.
Att ta bort alla USA produkter skapade ett engagemang hos både personalen och besökarna på restaurangen.
– Min personal kollade upp alla varor vi hade i köket så det inte fanns något från USA och gästerna tyckte det var kul att söka upp om exempelvis drickan var ägd av ett amerikanskt företag, säger Fredrik.
Starka reaktioner på sociala medier
På sociala medier har det skapats flertalet grupper för folk som vill bojkotta varor från USA. En av grupperna har dryga 80 tusen medlemmar och när Fredrik lade ut att hans restaurang och pub var fri från USA-varor blev det starka reaktioner online.
– Jag har fått utstå hat, men 99.9 procent är positiva kommentarer som håller med och stöttar bojkotten, säger Fredrik Palmqvist.