Barn- och ungdomskliniken i Växjö åker hem till kroniskt sjuka barn för att de ska slippa åka in till sjukhuset och för att minska smittspridning. Foto: SVT

Många sjuka barn får vård hemma just nu

Publicerad

Än så länge finns det inga konstaterade fall i Kronobergs län där barn har smittats av covid-19. För att minska smittspridningen får flera kroniskt sjuka barn hemsjukvård i stället.

Barn drabbas inte av covid-19 i samma utsträckning som vuxna. Det innebär att barn- och ungdomskliniken i Växjö inte har samma belastning som andra delen av vården. Därför kan de använda sina resurser på ett lite annorlunda sätt än de brukar.

– Vi fokuserar framför allt på de kroniskt sjuka barnen och på att upprätthålla verksamheten, säger Anna Bärtås, verksamhetschef på barn- och ungdomskliniken.

Corona i Kalmar och Kronobergs län

Slipper åka till sjukhuset

I dagsläget får många fler barn vård hemma istället och familjen slipper åka in till sjukhuset.

– Meningen är att barnen ska få en så fin vård som möjligt. Samtidigt minskar vi risken för smittspridning.

Sedan hösten 2017 har Region Kronoberg tillsammans med kommunerna arbetat för att det ska vara möjligt för sjuka barn att få hemvård. Då flyttas hela vårdnätverket hem till barnen, allt från kontakter med sjuksköterskor och läkare till lekterapeuter.

En stor ökning

Under det första kvartalet i år har hemsjukvården på kliniken ökat rejält, närmare bestämt med 175 procent.

– Det är en jättestor ökning, säger Anna Bärtås.

Att belastningen har minskat på barn- och ungdomskliniken har också lett till att resurser kan användas till att stötta upp exempelvis intensivvården och akuten.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Corona i Kalmar och Kronobergs län

Mer i ämnet