Efter att ha varit stängd för allmänheten ett år så öppnar nu bowlinghallen i Tingsryd igen. Foto: ANDERS WIKLUND / TT

Nu öppnar bowlinghallen för allmänheten i Tingsryd

Uppdaterad
Publicerad

I ett år har det varit stängt, men nu är bowlinghallen i Tingsryd öppen för allmänheten igen och den drivs av Tingsryds kommun.

För ett år sedan drog sig företagaren som drivit bowlingverksamheten de senaste 32 åren. Tingsryds kägelklubb blev ensamma kvar som driftsansvariga och har inte kunnat erbjuda allmän bowling.

– De har haft öppet lite, men då tagit emot bokningar och haft pensionärsgrupper, men inte haft öppettider för allmänheten, säger Henrik Morin, fritidssamordnare i Tingsryds kommun.

Ingen ny spekulant

Men från och med 1 mars har Tingsryds kommun, som äger lokalerna, också tagit över driften av hallen. Från och med tisdagen kan allmänheten komma och bowla igen.

– Det har varit många som undrar hur det går och för folkhälsan är det ju jättebra. Pensionärer har bowlat men nu kan vi också få in barn och unga som vill röra på sig, säger Henrik Morin.

Kvällsöppet

Bowlinghallen är stängd måndagar, men kommer ha kvällsöppet flera kvällar i veckan.

– Vilken dag den är öppen på helgen beror på hur seriespelet i bowlingen ser ut, det kommer vara öppet lördagar jämna veckor och söndagar udda veckor, säger Henrik Morin.

En person är anställd i verksamheten och ska till exempel ta hand om banorna, bokningar och enklare servering.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.