20-åring vårdas för livshotande skador efter storbråk i Älmhult

Uppdaterad
Publicerad

Tre män har skadats i samband med ett storbråk i centrala Älmhult under måndagskvällen. Enligt Region Kronoberg vårdas en av dem, en 20-årig man, för livshotande skador och ska opereras.

Enligt polisen rör det sig om stick- eller skärskador. Enligt P4 Kronoberg utreds händelsen som mordförsök.

De två andra männen är lindrigt skadade.

Det var under måndagskvällen som en polispatrull ska ha kommit fram till platsen där de två skadade männen blivit liggande kvar efter storbråket.

Upp mot 30 personer

Enligt polisen var det två grupper med sammanlagt upp mot 30 personer som drabbat samman i centrala Älmhult.

– Vi tror att det handlar om en tidigare konflikt mellan två grupperingar, säger polisens presstalesperson Robert Loeffel.

Flera anhållna

Två personer, en kvinna i 40-årsåldern och en man i 25-årsåldern annhölls först misstänkta för grov misshandel. Men enligt P4 Kronoberg utreds händelsen nu som mordförsök.

– Men vi kan inte utesluta att det blir fler, vi håller på att identifiera fler personer i ärendet. Det är ett rörigt ärende med många personer inblandade, säger Robert Loeffel.

Brottsplatsen är avspärrad. Polisen har under måndagskvällen sökt efter föremål som kan vara intressanta i området där storbråket ägde rum. Hundpatrull har också skickats till platsen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.