En tvådelad bild  med porträttbilder på två kvinnor, Helena Lööf och Karina Larsson.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
I klippet pratar docent Helena Lööf och musikterapeut Karina Larsson och mer om forskningen kring FMT-modellen. Foto: SVT

Forskning vid Mälardalens universitet ska visa musikterapins effekt på långvarig smärta

Publicerad

I Sörmland erbjuds musikterapi till personer med långvarig smärta, genom avtal med regionen. Nu ska ett forskningsprojekt på Mälardalens universitet undersöka vad den så kallade FMT-modellen har för effekter på målgruppen.

Det finns olika typer av forskning sedan tidigare kring musikterapins påverkan på olika sjukdoms- och hälsotillstånd. Men effekten på långvarig smärta är inte så utforskat.

Hjälpte de som drabbats av stroke

Bakgrunden till forskningsprojektet är, bland annat, att en pilotstudie visade att FMT-metoden bidrog till återhämtning för personer som drabbats av stroke och Parkinsons sjukdom.

– Smärta är den vanligaste orsaken att man söker till primärvården. Så på det sättet är det många som är drabbade och i ett samhällsperspektiv är det bra med en variation av stödinsatser, säger docent Helena Lööf vid MDU.

”Ger tyngd och evidens”

I FMT-modellen, funktionell musikterapi, kombineras musikupplevelser och rörelse. På FMT-behandlingscentrum i Eskilstuna ser man fram mot universitetets forskning.

– Forskningen kring långvarig smärta behövs för det ger både en tyngd och evidens åt FMT-metoden, säger musikterapeuten Karina Larsson.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.