Solbackaskolan i Stjärnhov som stängde 1973 kan öppna som internatskola på nytt, vilket SVT Nyheter Sörmland tidigare rapporterat om.
År 1966, innan den stängdes, visade reportage i Expressen och tidningen FiB aktuellt, där Jan Guillou arbetade, att det förekom missförhållanden på skolan. Elevrådet som hade till uppgift att döma elever som inte lydde ordningsreglerna gick för långt i sina bestraffningar och ”rådets” inflytande minskade.
1980 släppte sedan Jan Guillou romanen Ondskan. Boken bygger delvis på författarens upplevelser av hans tid på Solbacka under åren 1959–1960.
Berättelse präglad av Guillou
Men berättelsen om skolan har präglats alltför mycket av Jan Guillou, menar Tomas Stenberg. Han är en före detta elev som dessutom satt i skolans elevråd från 1969 till 1971, och hade till uppgift att döma klasskamrater som misskött sig.
Möt honom i klippet ovan.
Gnestas kommunstyrelseordförande Linda Lundin (S) välkomnar att Solbacka kan komma att användas på nytt.
Hör henne berätta mer i klippet nedan.