– Polisen har väldigt svårt med brottsanmälningar, de stör deras sinnesfrid. Det är arbetsuppgifter som väntar och det är klart att de med fördel lägger ner sånt, säger Leif GW Persson, professor emeritus i kriminologi och SVT-profil.
Lätt byte
Polisen lade ned utredningen med hänvisning till att brottet inte går att utreda.
Unggrisar är inte de lättaste stöldbytet att ha att göra med, enligt Leif GW Persson.
– De fajtas ifrån. Jag har lastat grisar så jag vet. Du behöver ha rejäla handskar på händerna, sedan får man ta dem i ett bakben och ett framben, säger han till SVT Nyheter Sörmland.
Rovdjursattack uteslutet
Liksom den drabbade grisbonden utesluter Leif GW Persson att rovdjur som varg, lo, räv eller havsörn kan ha tagit grisarna.
– Sånt ser man, det brukar vara ganska stökigt då. De passar ju på att käka på platsen så att säga, då blir det lämningar kvar.
Kan du tänka dig någon förklaring till att grisarna försvunnit?
– Det skulle vara stöld då, om du ber mig välja något. Det går naturligtvis alldeles utmärkt att grilla spädgris. Men jag har svårt att tro att man kan lasta 60 stycken i ett svep. Det måste nog ha varit utspritt över längre tid.
– Det är ett litet mysterium. En lantlig kriminalgåta.
Vet du mer?
Tipsa oss! Mejla: sormland@svt.se