Dyra sjukhusbyggen försenas av underskott

Uppdaterad
Publicerad

Sjukvården i Sörmland väntas gå med ett underskott på över 100 miljoner kronor i år, något som påverkar ombyggnationerna av länets sjukhus. En översyn görs nu av flermiljardprojektet.

4 miljarder kronor har avsatts för att rusta upp sjukhusen i länet. Men i december förra året gjordes en paus i ombyggnationerna, för man såg att kostnaderna blev för höga. Sedan har det inte hänt så mycket byggmässigt. I år väntas sjukvården i Sörmland gå med ett underskott på över 100 miljoner kronor, och nu görs en översyn av hela projektet.

– Byggnationen står inte still, men vi måste titta vidare på hur vi går vidare med de större delarna i det, säger finanslandstingsrådet Åsa Kullgren (S).

Bristande ledarskap

Magnus Leivik som är oppositonsråd och gruppledare för moderaterna i landstinget anser att den uppkomna situationen beror på bristande politiskt ledarskap.

– Man måste ta ansvar i den högsta politiska ledningen för att driva på ett sånt här komplicerat projekt som det faktiskt är. Det är ingenting som löper på med automatik. Det handlar om att ta ansvar och visa ledarskap och det har man inte gjort, säger Magnus Leivik (M).

Kräver nystart

Moderaterna i landstinget kräver nu en nystart av ombyggnationerna.

– Jag vill vara med och bidra i arbetet och sträcker ut en hand idag till den minoritet som leder landstinget att tillsammans prioritera byggnationerna, säger Magnus Leivik (M).

– Vad vi måste göra och det är vi överens med Leivik om, är att vi måste titta vidare på frågorna tillsammans, precis som han säger. Jag är väldigt glad att han bekräftar det nu och den diskussionen hade vi förra veckan, säger Åsa Kullgren (S).

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.