Skolan som nu stängs efter massiv kritik har dragits med liknande problem i ett årtionde. Nu kritiserar civilminister Ardalan Shekarabi (S) att man från politiskt håll saknar redskap för att hålla oseriösa aktörer borta från skolvärlden.
– Hur kompenserar man för en förlorad utbildning i efterhand? frågar sig civilministern i en intervju med SVT Stockholm. Samtidigt som han presenterar regeringens lösning på problemet.
– Vi kommer att lansera en proposition i mars som innebär att man gör en lämplighetsprövning av ägare- och ledare. Men också regelverk för hur resurserna ska användas, säger han.
Lämplighetsprövningen skulle exempelvis säkerställa att ingen dömd person skulle ges rätt att driva friskola.
Vill strypa vinstuttag i skolan
Det nya regelverket skulle även reglera hur skolans medel får disponeras.
– Det finns idag en möjlighet att ta ut pengar, skattemedel, ur skolan och dela ut det i form av aktieutdelningar och det är inte rimligt. Vi är det enda landet i Europa som tillåter det, säger Ardalan Shekarabi (S).