Esa Teittinen och försvarsadvokat Marko Tuhkanen under fredagens presskonferens. Foto: TT

Esa Teittinen kommer att begära miljonskadestånd

Uppdaterad
Publicerad

Efter åtta år i fängelse frias Esa Teittinen för mordet på sin 70-årige vän av Svea hovrätt. SVT Nyheter Stockholm är på plats på presskonferensen där Esa Teittinens försvarsadvokat Marko Tuhkanen kritiserar huvudvittnet och polisens arbete under processen med fallet.

I och med detta och andra brister i fallet, menar försvarsadvokaten, att de kommer att begära ett höjt skadestånd.

– Vi är intresserade av ett höjt skadestånd. Jag anser att praxis är att ett sådant här frihetsberövande är värt någonstans mellan 12 och 14 miljoner om vi bara ser till tiden som Esa Teittinen har suttit felaktig dömd, säger försvarsadvokat Marko Tuhkanen.

”Hon har blivit styrt till att säga så”

Försvarsadvokaten hävdar att polisen har fört ett oärligt arbete och dolt saker som har talat till Esa Teittinens fördel. Han kritiserar även huvudvittnet och påstår att hon ska ha ljugit under ed.

– Det här åtalet är ett resultat inte minst av att polisen i förhör med den misstänkta kvinnan felaktigt påtalade till henne att Esa hade pekat ut henne som skyldig, fast det var en oriktig uppgift och det var det som hade fått henne att säga att Esa hade erkänt till henne om mord, säger Marko Tuhkanen. Han lägger till:

– Bristerna är många, många fler än så och vi har skriftlig bevisning på det vi påstår nu att huvudvittnet har blivit så att säga styrd till att säga det hon har sagt.

Kommer polisanmäla huvudvittnet

Vidare säger Marko Tuhkanen att de kommer att polisanmäla huvudvittnet.

SVT Nyheter Stockholm har försökt att nå åklagare Ida Arnell för en kommentar men hon har inte gått att nå.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.