Foto: Jessica Gow / TT

Modernisering av Globen kostar 700 miljoner

Uppdaterad
Publicerad

Utredningen om hur Globen kan moderniseras och göras mer flexibel för evenemang av olika storlekar är nu klar. Enligt utredningen beräknas moderniseringen kosta runt 700 miljoner kronor.

Globen, som invigdes 1989, ska renoveras och moderniseras, och ett förslag är att man ska kunna anpassa arenan efter hur många besökare som väntas till ett evenemang.

Enligt utredningen, som gjorts av Stockholm Globe Arena Fastigheter, är tanken att man ska kunna skala ner arenarummet genom en rörlig taklösning. På så sätt ska man kunna skapa en arena för allt från 16.000 ner till 5.000 besökare. det ska också gå att dela av arenan.

Vissa digitala lösningar behöver också uppgraderas. Samtidigt föreslås en ny entré för båden Globen och Annexet, och för Annexet vill man även se att taket renoveras.

Ishockeyrinkar under jord

En förutsättning för förslagen är att Hovet rivs och att man istället bygger två underjordiska träningsrinkar för ishockey på marken där Hovet ligger idag. Men rivningen av Hovet har inte tagits emot positivt av AIK:s och Djurgårdens hockeysupportrar.

Enligt utredningen beräknas moderniseringen kosta runt 700 miljoner kronor, men då ingår inte samtliga kostnader för Annexet. Kostnaden ska bland annat finansieras via försäljning av markrätter.

Nu startar en politisk process, och beslut väntas fattas av kommunfullmäktige under våren 2017.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.