Eva Bring är avdelningschef för specialiserad vård på hälso- och sjukvårdsförvaltningen och är en av de som arbetat med att ta fram förslagen i den nya omställningsplanen. Förvaltningen fick uppdraget i samband med regionens budget för 2023, med direktiven att säkerställa att vården är behovsstyrd och jämlik.
13 vårdval ska förändras
Hittills påverkas 13 vårdval, antingen genom att de förändras på något sätt eller avvecklas.
– I de områden där vi föreslår en avveckling kan det antingen handla om att vi ska ge uppdraget till den egenägda vården, eller så handlar det om att vi ska använda en annan avtalsform för att till exempel avtala med privata vårdgivare, säger Eva Bring.
Skillnad mellan vårdval och patienters valfrihet
Enligt Eva Bring förväxlas ofta vårdvalet med det faktum att patienter själva har frihet att välja vilken mottagning de vill gå till. I själva verket handlar vårdval om att alla vårdgivare som uppfyller regionens krav får etablera sig inom ett vårdområde – tanken är att marknaden anpassar sig efter vårdbehovet.
– Ibland kan vi ha flera verksamheter inom den egenägda vården också, som gör att det är möjligt för patienterna att välja vårdgivare även om vi inte har vårdval som avtalsform.
Hör Eva Bring berätta om vad som kommer ändras inom vårdvalet och hur du som patient påverkas i klippet ovan.
Region Stockholms omställning av vårdvalet
Här är vårdvalen som får ändrade avtalsformer:
- Geriatrik
- Specialiserad hudsjukvård
- Specialiserad allergologi
- Specialiserad neurologi
Här är vårdvalen som föreslås revideras:
- Specialiserad ögonsjukvård
- Ortopedi och handkirurgi
- Specialiserad gynekologi
Övriga förändringar:
- Avancerad sjukvård i hemmet, ASiH, och Läkarinsatser på särskilda boenden ses över inom ramen för en bredare utredning kring ett samlat uppdrag för vård i hemmet.
- Primärvårdsrehabilitering utreds för att bedöma förutsättningarna för att upphandla enligt Lagen om offentlig upphandling och verksamhet i den egenägda vården. Utredningen föreslås även inkludera översyn av gränsdragning gentemot vårdval specialiserad fysioterapi, för att säkerställa en samlad bild av rehabiliteringsinsatser.
- Intensivträning för rörelsehindrade föreslås avvecklas.
- Barn- och ungdomsmedicinsk öppenvård föreslås få en ny avtalsform.
- Förlossning utreds samlat gällande kvinnosjukvård.
- Barnmorskemottagning utreds samlat gällande kvinnosjukvård.
Källa: Region Stockholm