Polis och brandfordon ståendes utanför Käppala skolan på Lindingö. Skolan var tvungen att evakueras efter det att ett antal barn insjuknat under oklara omständigheter. Foto: TT

Sjuka barn åter i skolan – köket hålls stängt

Uppdaterad
Publicerad

Det är fortfarande oklart varför sju femteklassare och en lärare akut insjuknade på en skola på Lidingö på torsdagen. Misstankar om matförgiftning har lyfts och under fredagen serverades skoleleverna speciella matlådor istället för den vanliga skollunchen.

– Vi fick lösa det så eftersom skolans kök hålls stängt för polisens tekniska utredning, säger Tapio Liimatainen, biträdande utbildningschef på Lidingö kommun.

Polisen utreder händelsen som vållande till kroppsskada men har ingen misstänkt för brott.

De åtta insjuknade fördes till Karolinska universitetssjukhuset med symtom som huvudvärk, illamående och avdomnande kroppsdelar, men samtliga fick åka hem senare på dagen.

– I stort sätt alla elever som insjuknade i går var tillbaka i skolan i dag. Det har varit en väldigt lugn och bra dag. Lärarna har berättat att de yngre barnen hade kommit in och varit lite oroliga imorse men efter samlingen hade saker och ting lugnat ner sig, säger Liimatainen.

Fortfarande är den exakta orsaken till sjukdomssymptomen oklar. Miljö- och hälsoskyddsinspektörer tar livsmedelsprover under helgen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.