I juni stals fyra skulpturer av brons från ett tillfälligt lager för offentlig konst. Stadsmuseet befarade att verken skulle gå förlorade, men nu kommer goda nyheter.
– Efter medierapporteringen har vi fått tips från personer som var inblandade i skapandet av verken. Det har visat sig att flera gjutformar och förlagor finns kvar, så man kan återskapa i alla fall en del av dem, säger Gunilla Rehnström-Olander, enhetschef på Stadsmuseet i Stockholm.
Internationellt efterlysta
Den senaste tiden har ett tiotal skulpturer av brons försvunnit runt om i landet. Filippo Bassini, gruppchef för polisens enhet för kulturarvsbrott, kommenterar utredningen:
Möjlig återkomst till Fatbursparken
Vid stölden försvann ”Korssittande flicka” av Peter Linde, som strax skulle ställas tillbaka på sin plats vid Sergels torg. Tre verk som tidigare stod i Fatbursparken är också borta: Roland Haeberleins ”Siri dansar livet” och ”Dionysos”, samt ”Söder Bröder Glöder” av Roland Haeberlein och dockmakaren Arne Högsander.
– Nu i höst kommer Stockholms stad att göra i ordning Fatbursparken. Då får vi se vilka konstverk som blir aktuella där. Det är roligt att möjligheten nu finns att de kan komma på plats igen, säger Gunilla Rehnström-Olander.