Tältet på Hjorthagens IP rasade under barnens träning

Uppdaterad
Publicerad

Tältet på Hjorthagens IP gav plötsligt vika mitt under fotbollsträningen på måndagskvällen. Runt 60 barn och ungdomar fick snabbt ta sig ut innan det kollapsade.

Orsaken var stora mängder snö som skapat en reva i tältduken.

Det tog inte mer än en minut. Mitt under fotbollsträningen på måndagskvällen rasade tältet som spänner över fotbollsplanen på Hjorthagens IP plötsligt ihop. 60 barn och ungdomar från Djurgårdens ungdomssektion fanns därinne.

Tältet ska nu lagas och sedan är planen att det kommer att sättas upp igen, omringat av ännu större säkerhet. Men det är inte första gången som tältet kollapsar och trots flera säkerhetsåtgärder gick det inte att förhindra, enligt fotbollsföreningen.

– Det som hände igår var inget vi kunde förutse. Nu är det givetvis en säkerhetsrisk vi tar med oss framöver, säger Christian Krigström Gentile, verksamhetschef på DIF Ungdom, som menar att ingen skadades i samband med händelsen.

Se det rasade tältet och hör hur det hela gick till i videon ovan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.