Socialstyrelsens nya riktlinjer ska ge bättre vård och är till för beslutsfattare. De ska fungera som stöd till hälso-och sjukvårdspersonal och handlar exempelvis om diagnostik, behandling med olika typer av läkemedel, fysioterapi och stödjande samtal.
Renita Sörensdotter är docent i genusvetenskap och har genomfört flera studier vad gäller just vestibulit. Hon har intervjuat både drabbade och personal vid Ungdomsmottagningen – och välkomnar de nya riktlinjerna.
– Det jag sett är bland annat att de drabbade söker vård igen, igen och igen utan att få någon hjälp.
I klippet: ”Kvinnors smärta i underlivet bagatelliseras”.
Om vulvodyni
Provocerad vulvodyni är ett smärttillstånd som främst drabbar unga kvinnor. Många får en intensiv smärta vid vaginalt sex, och ofta påverkas också vardagsaktiviteter och det allmänna välbefinnandet. Det är oklart hur många som drabbas, men drygt 9 procent av alla kvinnor rapporterade lång och svår samlagssmärta i en nationell enkätundersökning från 2003.
Källa: Socialstyrelsen