Enligt räddningstjänsten rådde det ”kaos” på platsen efter att en lastbil vid åttatiden på fredagsmorgonen körde genom mitträcket och frontalkrockade med en annan lastbil i mötande riktning.
Två personer fördes till sjukhus. Enligt Akademiska sjukhuset ska en vara oskadd, den andre lindrigt skadad. Polisen utreder olyckan som vårdslöshet i trafik och vållande till kroppsskada, men ingen är delgiven misstanke om brott.
Trafikstörningar under dagen
Under dagen har det varit fortsatt begränsad framkomlighet in mot Enköping.
– Trafiken börjar släppas på litegrann, säger Magnus Jansson Klarin, presstalesperson vid polisen, vid 10-tiden.
Trafikverket meddelade vid lunchtid att framkomligheten skulle vara begränsad på platsen fram till och med 15.00. Det pågick ett arbete med att laga räcken som skadades under olyckan.