Delad bild. Vänster sektion visar en karta över Sverige med flera markörer som indikerar olika platser, troligen relaterade till brottsutredningar eller polisärenden. Höger sektion visar en övervakningsbild av en person med pixlat ansikte, klädd i vit skjorta och mörka shorts, som bär en stor väska i en butiksmiljö.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
I klippet: Se ligans fräcka kupp mot butiken i Uppsala – och var den mer misstänks ha slagit till. Foto: Google Earth/Polisen

Ligan misstänks ha stulit för 500 000 kronor från 16 butiker

Publicerad

En spanare, en plockare och en bärare. Så ska uppdelningen sett ut när ligan reste land och rike för att stjäla hemelektronik för en halv miljon kronor.

Nu misstänks de för brott mot varuhus i 16 städer.

Eslöv, Kristianstad, Landskrona, Falkenberg, Skövde, Lidköping, Örebro, Motala, Jönköping, Södertälje, Järfälla, Uppsala, Värmdö, Huddinge, Borås och Skene.

Det är städerna som polisen har kopplat stöldligan till – där de tre männen ska ha haft samma tillvägagångssätt. En person ska ha ansvarat för att hålla utkik i butiken, en annan för att lassa ned hemelektronik från hyllor och en tredje för att fylla en kasse.

När trion sedan lämnade butiken gick de lugnt och stilla genom larmbågen utan att bli upptäckta, då man hade preppat kassen invändigt för att störa ut larmen.

Greps på plats

Vid en stöld i Skövde stoppades personerna av butikens vakt och de kunde gripas. Under utredningens gång hittade polisen listor på olika elektroniska prylar, som tv-spel och datorer, som männen ska ha stulit för att sedan sälja utomlands.

Just nu pågår rättegången mot männen, som har erkänt merparten av anklagelserna.

I klippet ovan: Se ligans fräcka kupp mot butiken i Uppsala – och var den mer misstänks ha slagit till.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.