Klassiska skolkampen tillbaka – Katedralskolan och Lundellska möttes i efterlängtad tävling

Uppdaterad
Publicerad

Under tisdagen var det dags för den klassiska Skrapan-Kattekampen, en av Uppsalas mest traditionstyngda idrottstävlingar. Efter två års uppehåll på grund av pandemin möttes åter elever från Uppsalas två största och äldsta gymnasieskolor i grenar som dans, dragkamp och stafett.

Skolkampen har funnits i runt 70 år och utspelar sig mellan Katedralskolan och Lundellska skolan. Årets upplaga har varit särskilt efterlängtad efter ett uppehåll under pandemin och när eleverna åter kunde sluta upp bakom sina skolor var stämningen på topp.

Skolkampen är för många elever årets höjdpunkt och innehåller tävling i flera olika grenar, däribland 800 meter. Foto: Ebba Nilsonne/SVT

Klacken är viktig

På schemat stod bland annat frisbee, fotboll och 800 meter. De tävlande hejades på av hundratals elever klädda i sina respektive skolfärger, Katedralskolan i gult och rött och Lundellska skolan i vitt och grönt.

– Det är jätteviktigt att ha ramsorna och ropa ut i megafonerna och se till så att folk är peppade. Annars blir spelarna lite deppiga, säger Pontus Dahlén, vice ordförande elevkåren Katedralskolan.

Efter en förmiddag med intensiva tävlingar stod slutligen Lundellska skolan som segrare.

Se bilder från skolkampen i klippet ovan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.