Foto: David Hårseth / Dagsmedia.se

Bil krockade med häst

Uppdaterad
Publicerad

En bilist krockade med en lös häst på E45:an vid Västra Ämtervik på måndagskvällen.

Bilisten, en kvinna i 20-årsåldern, körde på den lösspringande hästen. Hästen avled direkt, kvinnan fördes till Centralsjukhuset i Karlstad med bröst- och ryggsmärtor, men uppges av polisnen vara lindrigt skadad.

Två lösa hästar

Olyckan inträffade strax före klockan 23, söder om Bäckebron. Enligt tidningen GT ska SOS Alarm fått in samtal strax före olyckan om att det fanns två lösspringande hästar i området.

– Tyvärr hann kvinnan krocka med en av dem innan vi hann åtgärda det, säger Jan-Åke Sjöström, vakthavande befäl vid Värmlandspolisen, till GT.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.