Hyrläkarna ska bort

Uppdaterad
Publicerad

Kostnaden för en hyrläkare än nästan de dubbla mot en fast anställd läkare. Nu har landstinget i Värmland som mål att anställa så många läkare att det inom ett par år inte blir nödvändigt ta in några hyrläkare.

Hyrläkare kostar skattebetalarna miljontals kronor varje år. I Värmland är utgiften för hyrläkare mer än 200 000 kronor – varje dag. Landstingsledningen kämpar för att hitta läkare att anställa på fasta tjänster och på så sätt få ner behovet av tillfälligt anställda hyrläkare. Samtidigt slår det företag som hyr ut allra flest läkare till Värmland – Skandinavisk hälsovård -  rekord.

-Vi har beställningar på tio gånger så många läkare som vi kan leverera, konstaterar Börje Eriksson, vd Skandinavisk hälsovård.

Granskning av hyrläkarsystemet

Jakt på läkare

På läkarstämmen i Stockholm förra veckan var det jakt på läkare att anställa. Inte bara landstinget i Värmland utan föresträdare för många vårdgivare fanns där för att försöka hitta fler läkare som vill flytta till just deras sjukhus eller vårdcentral.

Jane Larsson (C), landstingsråd är upprörd över de höga kostnaderna som hyrläkare medför. Hon skulle hellre se att de pengarna användes till att anställda fler läkare på fasta tjänster.

Enligt landstingsledningen är kostnaden för en hyrläkare ungefär den dubbla mot kostnaden för en fast anställd läkare. Planen är att intaget av hyrläkare ska halveras nästa år för att man ska helt vara oberoende år 2015.

Lyckas inte

-De kommer inte att lyckas, säger Börje Eriksson, vd Skandinavisk hälsovård bestämt. Det finns inte läkare så att det räcker för att täcka upp alla tjänster.

Börje Eriksson hävdar att det inte bara är en högre lön som lockar de läkare som väljer att arbete som hyrläkare istället för att ta en fast tjänst.

– Man kan framförallt få ägna sig åt enbart patientarbete istället för att sitta i tröstlösa möten om omorganisationer.

-Alla vet att det är dyrt och dåligt, men inget landsting har lyckats attrahera tillräckligt många läkare att vilja jobba fast hos dem. Därför är det som det är, konstaterar Mikael Nestius, chefredaktör Dagens medicin

Hittills i år har landstinget i Värmland hyrt in läkare från 67 olika bolag. Flesat hyr man från företaget Svensk Hälsovård. Ett bolag som förra året  gjorde en vinst efter finansnetto på fem miljoner kronor. och som i år ökat omsättningen kraftigt.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Granskning av hyrläkarsystemet

Mer i ämnet