Emil Larmi och Melker Thelin är Färjestads nya målvaktspar. Foto: Adam Ihse/TT och Johan Löf/BILDBYRÅN

Nytt målvaktspar i Färjestad

Uppdaterad
Publicerad

Efter uttåget i kvartsfinalen i hockeyns slutspel tar inte bara en ny tränarstab plats i FBK utan också två helt nya målvakter. När nästa säsong drar igång blir det Emil Larmi och Melker Thelin som ska vakta FBK-buren.

– Jag har alltid gillat att spela i Löfbergs Arena. Det är atmosfären runt rinken, man kan känna av historien om vad den här klubben har uträttat genom åren, säger Emil Larmi till FBK:s hemsida.

Han kommer närmast från Växjö där han också hade FBK:s nya huvudtränare Jörgen Jönsson som ledare i båset.

Melker Thelin kommer till Färjestad från Björklöven och har juniorlandslagsuppdrag i bagaget.

– Det ska bli otroligt kul och jag är jättetaggad. Färjestad är en proffsig klubb där jag har alla förutsättningar för att lyckas. Nu är det upp till mig att göra jobbet, säger Melker Thelin i en intervju på FBK:s hemsida.

Båda målvakterna är kontrakterade för två år.

I klippet nedan kan du se en intervju med Jörgen Jönsson efter att det blivit klart att han skrivit på ett fyraårskontrakt med Färjestad.

Person med Färjestad BK-logo på tröjan vid en ishockeyrink.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Färjestadslegendaren Jörgen Jönsson lämnar Växjö och blir ny huvudtränare i Färjestad. Foto: Morgan Kringstad/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.