Polisen känner sedan tidigare till den 25-årige man som greps tillsammans med en kvinna på Landvetters flygplats i helgen. Enligt Göteborgs-Posten på nätet tillhör han det kriminella mc-gänget Red&White. I dag häktades han misstänkt för människorov medan kvinnan däremot släpptes.
Sedan tidigare sitter två personer, en 48-årig man och en 28-årig kvinna, också häktade på sannolika skäl misstänkta för människorov.
Vittnen har uppgett att de såg hur 27-åringen misshandlades och tvingades in i en bil i Askim. Tre dygn senare hittades han död vid Sisjön i Göteborg.
En man häktades i dag misstänkt för inblandning i kidnappningen av den 27-åring som hittades död nära Sisjön. Tre sitter nu häktade för människorov.