– Det är för mycket detaljstyrning. Politikerna ska besluta vad vi ska göra och vi tjänstemän hur det ska göras, säger Gustaf Olsson som menar att Skarapolitikerna har haft svårt att skilja på detta.
Det som gjort arbetet som kommundirektör i Skara besvärligt, menar Gustaf Olsson, är att politikerna sedan inte velat samtala om detta – var gränsen går.
– Det förekommer i alla kommuner att man gör fel åt båda hållen. Men då måste man kunna ha en dialog kring det, säger Gustaf Olsson.
”Trist politisk ton”
Kommunalrådet i Skara, Ylva Pettersson (M), håller med om att dialogen mellan politiker och tjänstemän fungerat dåligt.
– Vi har en trist politisk ton i samtalet mellan partierna och jag tror att det har spridit sig till relationen mellan politiker och tjänstemän, säger Ylva Pettersson (M) självkritiskt till SVT Nyheter Väst.
Gustaf Olsson ser nu fram emot nya utmaningar som kommundirektör i Ulricehamn.
Hör honom berätta mer i klippet.
Kommundirektörens uppdrag
Kommundirektören är kommunens högsta tjänsteperson och anställs av kommunstyrelsen. Kommundirektören ansvarar för att alla politiskt fattade beslut verkställs och leder kommunens medarbetare tillsammans med en ledningsgrupp som består av en stab och förvaltningschefer. Källa: Skara kommun.