Entrédörren och stora mängder krossat glas på marken utanför flerfamiljshuset i Johanneberg efter explosionen. Foto: SVT

Ytterligare en häktad efter sprängningen i Johanneberg i Göteborg

Uppdaterad
Publicerad

Natten till den 16:e januari sprängdes en port i Johanneberg. På söndagen häktades en 17-årig pojke misstänkt för explosionen och under tisdagen häktades ytterligare en person i 15-årsåldern misstänkt för medhjälp till dådet.

Det var under natten till den 16:e januari som det skedde en sprängning vid en port till ett flerfamiljshus i Johanneberg i centrala Göteborg. Stora delar av entrén blev förstörd efter explosionen.

Samma morgon som dådet greps en 17-årig pojke misstänkt för att ha utfört sprängningen. Han är häktad sedan i söndags.

Under måndagen begärdes ytterligare en person häktad i ärendet, vilket GP var först med att rapportera om.

– Den här personen som var begärd häktad är nu häktad, säger åklagare Ulrika Åberg under tisdagen.

Personen, som är i 15-årsåldern, är misstänkt för medhjälp till grov allmänfarlig ödeläggelse och grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor.

Åklagaren vill inte ge fler detaljer kring den häktade personen.

– Jag kan inte berätta någonting.

glassplitter, trasiga fönster och förstörd entrédörr ligger på marken utanför flerfamiljshus i Johanneberg i Göteborg efter en explosion

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Entrédörren och stora mängder krossat glas på marken utanför flerfamiljshuset i Johanneberg efter explosionen sent på onsdagskvällen. Foto: Klara Sävenlund/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.