Mördarsniglarna har nu kommit upp ur vinterdvalan och börjar poppa upp i trädgårdarna. Att göra en prognos över hur intensiv snigelsäsongen blir brukar i regel handla om att titta på hur väderförutsättningarna varit under maj månad.
Bara sett till regnmängden så borde det kunna bli ett bra år (för sniglarna), men Ted von Proschwitz, vetenskaplig intendent och docent vid Göteborgs naturhistoriska museum, tror ändå att det blir ett normalår.
– Den utdragna torrperioden förra året reducerade antalet sniglar – det dog många ungsniglar och också många ägg under den perioden. Normalt borde det inte påverka men det var sådan extrem torka förra året att det kan ha varit färre sniglar än vanligt som gick in i vintervila, säger han.