Kommunen höll ett informationsmöte med föräldrarna till alla elever på Primusskolan i början av juni om vad som kunde hända framöver. Man bad då föräldrarna söka ny skola till sina barn, utifall att skolan skulle tvingas stänga ner. Men det var endast ett fåtal som ville göra så.
Under mötet handlade frågorna från föräldrar framför allt om vad man skulle kunna göra för att få beslut om att skolan skulle fortsätta bedriva verksamhet.
– Mitt intryck var att föräldrarna verkade nöjda med sin skola, sade Christian Arensberg dagen efter mötet till SVT Nyheter Väst.
Elever får ny skolplats
Beslutet från Skolinspektionen kommer inte leda till några problem för kommunen att hitta andra skolor till eleverna som alltså inte kan återvända till Primusskolan till hösten.
- Alla kommer få en skolplats. Kommer dom själva inte in med ett aktivt skolval så placerar vi ut dom på en skola i deras närhet, säger Christian Arensberg.
Han konstaterar också att det mycket väl kan bli så att skolan väljer att överklaga beslutet från Skolinspektionen och begära om inhibition hos Förvaltningsrätten.
– Det skulle inte vara förvånande, säger Christian Arensberg.
SVT Nyheter Väst har sökt nå rektorn på Primusskolan, men utan framgång.