Foto: SVT

Man skadad i dykolycka

Uppdaterad
Publicerad

Efter att ha stigit upp från 22 meters djup utanför Väderöarna började en dykare vid lunchtid att känna av symptom på dykarsjuka och larmade Sjöräddningen.

Mannen som enligt Sjöräddningen verkar ha genomfört en korrekt uppstigning började trots detta känna av stickningar när han kom upp till båten. Efter att ha kontaktat sjöräddningen larmades ambulanshelikopter till platsen.

Väl på plats beslöt man strax före klockan ett att ta med mannen till Uddevalla sjukhus där man har en tryckkammare för behandling av dykarsjuka.

– Läget är stabilt, säger Niklas Claesson, kommunikationschef för NU-sjukvården.

Platsen där mannen dök var två nautiska mil utanför Fjällbacka, vid Gluppö.

Detta är dykarsjuka

Dykarsjuka kan uppstå om en dykare stiger upp för snabbt efter djupdykning. Då hinner personen inte andas ut den extra gas som samlats i kroppen och gasbubblor kan komma att förhindra blodcirkulationen. Myrkrypningar, stickningar och domningar kan vara symptom på detta.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.