Larmet om explosionen kom klockan 23.40 och polis, ambulans och räddningstjänst kallades till ett flerfamiljshus i Heden i Göteborg.
En port till ett flerfamiljshus hade sprängts och flera bilar i närheten fick splitterskador. Ingen person ska ha skadats fysiskt.
– Jag skulle precis lägga mig och sova när det vibrerade i hela huset, säger en boende i huset.
Tidigt på fredagsmorgonen syntes inte många spår av explosionen på plats, mer än att den aktuella adressen nu är helt utan entrédörr.
– Det har skett någon form av detonation som fått effekten att porten skadats ordentligt, säger Adam Isaksson Samara, presstalesperson vid polisregion Väst.
VMA efter explosion vid Heden
Ett VMA, viktigt meddelande till allmänheten, gick ut efter explosionen, och boende i området uppmanades att stanna inomhus och hålla sig borta från fönster.
– Vi kunde i det läget inte utesluta att ytterligare detonationer skulle ske. Uppmaningen att man skulle hålla sig borta låg kvar i alla fall till 02.10, säger Adam Isaksson Samara.
Två personer anhållna
Polisens presstalesperson berättar att händelsen rubriceras som grov allmänfarlig ödeläggelse och att två personer är anhållna.
– Personerna kunde säkras tack vare observationer och efterföljande utredningsåtgärder, mer än det kan jag inte säga just nu.
Uppgift: Kopplingar till agentkonflikt
Under fredagen kommer polisen att genomföra en teknisk undersökning, prata med vittnen och fortsätta utredningen gällande motivet.
Finns det några kopplingar till tidigare sprängdåd eller annan typ av organiserad kriminalitet?
– Vi jobbar brett och tidigare händelser är med i våra tankar såväl som andra kopplingar. Men det är lite för tidigt för att uttala sig om vad tänkbara motiv skulle kunna vara, säger Thomas Fuxborg, polisens presstalesperson.
Enligt uppgifter till Göteborgs-Posten misstänkt dådet vara kopplat till en pågående konflikt mellan personer i ett fotbollsagent-nätverk och ett kriminellt släktnätverk i Göteborg.