”Jag är stolt över det hårda och engagerade arbete från hela organisationen som bidrog till att 2018 blev det bästa året hittills för Volvokoncernen. Efter ett framgångsrikt år står vi starka och ser fram emot att fortsätta driva på med innovationer och ny teknik till nytta för våra kunder och för samhället i stort”, skriver vd Martin Lundstedt.
Räknat med förlust
Detta efter att bolaget redovisar en vinst före skatt på 3 038 miljoner kronor för fjärde kvartalet. Det kan jämföras med vinsten på 6 528 miljoner kronor samma period året före.
Analytiker hade i genomsnitt räknat med en förlust på 3 036 miljoner kronor, enligt Reuters sammanställning.
Omsättningen uppgick till 105 786 miljoner kronor, jämfört med 91 554 miljoner kronor ett år tidigare. Analytiker hade i genomsnitt räknat med en omsättning på 102 974 miljoner kronor.
Mest i Nordamerika
Försäljningen under fjärde kvartalet ökade mest i Nordamerika, där det blev ett lyft på 36 procent till totalt 29,6 miljarder kronor. I Europa ökade försäljningen 10 procent till 44 miljarder, medan det i Asien blev en ökning på en procent till 19,4 miljarder.
”I Europa är transportverksamheten fortsatt hög och kundernas lönsamhet god, vilket tillsammans med de senaste årens expansion av den installerade lastbilsflottan är positivt för vår serviceverksamhet. Vi förväntar oss att efterfrågan på lastbilar kommer att vara på historiskt sett bra nivåer även 2019”, skriver Martin Lundstedt i en kommentar.
När det gäller Nordamerika ser Lundstedt samtidigt en viss inbromsning framför sig.
”Orderingången i Nordamerika har dämpats, vilket var förväntat eftersom orderboken är nästan fulltecknad för 2019”, skriver han.